نحوه ایجاد اعتماد به نفس در کودکان و ارتباط موثر با فرزندان

نحوه ایجاد اعتماد به نفس در کودکان و ارتباط موثر با فرزندان

متخصصان مشاوره کودک در اصفهان، دراین مقاله به شما در ارتباط با ایجاد اعتماد به نفس در کودکان و مهارت های ارتباطی موثر بین والدین و فرزندان، راهکار های مفیدی ارائه می دهند.

چگونه اعتماد به نفس در کودکان نو پا شکل می گیرد؟

در سنین قبل از مدرسه مهم ترین جنبه، پذیرفته شدن (توسط والدین وهم سالان)، توانایی های فکری (توانایی یادگیری وحل مشکلات) و کفایت فیزیکی می باشد. در دوران مدرسه مهم ترین جنبه ها توانایی ورزش، ظاهر، عملکرد تحصیلی وپذیرش توسط همسالان می باشد.

بنابراین کار اصلی والدین کمک به کودک، در جهت پرورش مهارت هایی است که بتوانند در بهترین توانایی های خود به موفقیت برسند. در این جا به راه هایی که می توانند منجر به تقویت اعتماد به نفس مثبت در کودکان شوند اشاره می کنیم:

  1. علایق و توانایی های کودک خود را تشویق کنید.
  2. موفقیت ها و پیشرفت های طبیعی کودک را تشخیص بدهید.
  3. کودک خود را به تصمیم گیری تشویق کنید.
  4. اجازه بدهید کودک گاهی مخاطره کند (ریسک کند).
  5. به کودک خود مسئولیت بدهید.
  6. انتظار نداشته باشید کودک تان همیشه کارها را درست انجام دهد.
  7. بازخوردهای منفی را محدود کنید.
  8. به کودک خود وعده ای ندهید که نتوانید آن را انجام دهید.
  9. به کودک خود مهارت های اجتماعی را آموزش دهید.

اهمیت ارتباط پدر و مادر

تعارضات مکرر و شدید والدین قطعا به کودکان آسیب می رساند. بنابراین برای بهبود رفتار فرزندان باید ارتباط پدر و مادر نیز بهبود یابد.

برخی از موارد ارتباطی می تواند به شما در این زمینه کمک کند:

یکی از راه ها برای افزایش ارتباط میان همسران و هم چنین ارتباط موثر با فرزندان، افزایش زمان تفریح آن ها است. در واقع میزان تفریحات مشترک زوج ها یکی از عوامل است که رضایت زناشویی را افزایش می دهد. بنابراین ابتدا باید هردو، برای فعالیت ها ی تفریحی زمان صرف کنید. برای این کار می توانید تعدادی از فعالیت ها را فهرست کنید و فعالیت هایی را که مورد علاقه ی مشترک هر دو نفر شماست، انتخاب نمایید. زمانی که شما از فعالیتی لذت می برید، در فرزند شما نیز تاثیر خواهد داشت. در کنار این فعالیت ها سعی کنید راه هایی برای سازگاری با تعارضات پیدا کنید. مثلا هنگامی که احتمال می دهید درباره موضوعی با همسرتان به توافق نرسید و در آن زمان فرزندتان نیز حضور دارد، به دلیل احتمال بروز کشمکش از هم دیگر دور شوید.

البته با وجودی که مشاهده ی تعارضات شدید برای کودک مضر است، ولی مشاهده ی این که والدین گاهی در مورد یک موضوع با یک دیگر توافقی ندارند می تواند برای کودک مفید باشد. مهم چگونگی برخورد والدین با مشکلات و تعارض ها است. کودک در هنگام بروز اختلاف مهارت های آرام سازی خود و دیگری، سازگاری و حل تعارض را از آن ها یاد می گیرد. موضوع دیگر این است که پدران باید در زندگی کودک فعال باشند و خود را از پرورش و تربیت کودک کنار نکشند.

شبکه ارتباطی جامعه

به نظر می رسد که در زندگی امروز، خانواده ها کمتر با جامعه و همسایگان خود ارتباط دارند، برخلاف نسل گذشته که خانواده ها برای یک دیگر حامی بوده و از نظر هیجانی به هم نزدیک بودند. تحقیقات نشان داده اند که هر چه خانواده ها بیشتر از همه جدا می شوند، مشکلات خانواده بیشتر می شود. به عنوان یک والد، شما به چنین حمایت هایی نیازدارید.

فعالیت ها مهارت های موثر بین فرزندان

مهارت های ارتباطی موثر بین والدین وفرزندان

به گفته ی متخصصان مشاوره کودک دراصفهان، ارتباط ضعیف میان والدین، مشکلات رفتاری فرزندان را بیشتر می کند و بروز مشکلات رفتاری در کودکان می تواند باعث بروز بیشتر اختلاف میان پدر و مادر شده و رابطه ی آن ها باز هم ضعیف تر شود. در واقع یک سیکل معیوب ایجاد می گردد. بنابراین والدین باید برای بهبود بخشیدن مهارت های خود تلاش بیشتری داشته باشند. برخی از مشکلاتی که بین والدین پیش می آید از قرار زیر است:

مش 1: بی توجهی والدین نسبت به یک دیگر.

مکالمه ای که در آن بی توجهی باشد، معمولا مکالمه مرتب قطع می شود و به خاطر سوء تفاهمات مرتب بحث می شود و یا انتقاد می شود.

راه حل:

– یک شنونده ی خوب باشید. اکثر مردم می توانند اختلاف عقاید و عدم توافق را بپذیرند تا زمانی که احساس کنند عقیده ی آن ها نیز شنیده و درک شده است.

-گوش بدهید و درک کنید. سعی کنید موضوع را از نقطه نظر شخص مقابل بفهمید. شما حق دارید موافق نباشید ولی نظر خود را فقط بعد از اتمام صحبت شخص مقابل بیان کنید.

-منعکس ساختن و خلاصه کردن. یک راه مفید برای این که شخص مقابل بداند شما واقعا گوش داده اید آن است که در طول مکالمه جملاتی بگویید که نشان دهد که شما واقعا به آن چه گفته شده توجه نشان داده اید. روش دیگر آن است که بدون این که قضاوت کنید تمام گفته های شخص را به طور خلاصه بیان کنید.

-روشن ساختن. وقتی در مورد آن چه که فرد دیگر صحبت می کند، سوالاتی می شود تا مفهوم آن روشن تر گردد، در واقع شما درک بیشتری از مطلب پیدا کرده و بهتر گوش داده اید.

-استفاده از زبان بدن. زبان بدن شما می تواند در مورد این که شما چقدر به آنچه که گفته می شود علاقه دارید، اطلاعات زیادی بدهد. بعضی راه های بیان علاقه از طریق زبان بدن عبارتند از برقراری ارتباط چشمی، نشان دادن چهره ی علاقمند در صورت (چهره)، تکان دادن سر به منظور نشان دادن موافقت با صحبت های شنیده شده و اجتناب از تظاهرات منفی صورت.

مشکل 2: انحصاری کردن مکالمه

زمانی که یک شخص مکالمه را انحصاری و یک طرفه می کند، یعنی یک نفر حرف می زند و به دیگری فرصت حرف زدن یا پاسخ دادن نمی دهد. ادامه ی چنین ارتباطاتی بسیار مشکل است و در نهایت مکالمه ناموفق خواهد شد.

راه حل:

افرادی که مکالمه را انحصاری می کنند، خیلی پرحرف و برونگرا هستند. اگر از این گونه افراد هستید باید مرحله به مرحله سعی کنید به دیگری نیز فرصت مشارکت دهید. برای این کار باید از سوال های باز پاسخ استفاده کنید که معمولا با کلماتی مثل چگونه، چه زمان، چه خبر، چرا شروع می شوند، زیرا به این سولات فقط با بله یا خیر نمی توان جواب داد. در نتیجه شخص مقابل تشویق به بیان نقطه نظرات خود می گردد.

مشکل سوم 3: کناره گیری و سکوت

راه حل: صحبت کنید، اگر نگران هستید که گفتگوی شما به مشاجره تبدیل شود، بدانید به جای کناره گیری می توانید بیاموزید با شناخت احساسات و ابراز احساسات و عقاید خود، می توانید از بروز خشم جلوگیری نمایید.

مشکل 4: زود و یک طرفه قضاوت کردن

راه حل: در گوش دادن به عقاید و اظهارات دیگران ذهنِ بازی داشته باشید، از تحقیر کردن شخص دیگر به خاطر داشتن عقیده ای متفاوت بپرهیزید. به جای حمله کردن به او، نظر او را بشنوید و نظرات خود را نیز با او در میان بگذارید. به یاد داشته باشید بسیاری از راه حل های مناسب از ابتدا وجود ندارند و در هنگام گفت و شنود ها شکل می گیرند.

مشکل 5: برگشتن به مشکلات گذشته در زمان بروز اختلاف

بعضی افراد در طول مشاجرات، مشکلات گذشته را دوباره بیان می کنند و این باعث می شود که شخص مقابل احساس کند که هیچ گاه به خاطر مشکلات گذشته بخشیده نخواهد شد و این باعث شکل گیری احساسات منفی می گردد.

مشکل 6: تمرکز کردن روی این که چه کسی مقصر است

سرزنش کردن و مقصر دانستن معمولا منجر به صدمه زدن به احساسات می شود و هیچ راه حلی برای مشکلات نمی باشد. تا آن جا که می توانید از این کار دوری کنید.

مشکل 7: شکایت کردن از یک دیگر به شکل متقابل

وقتی که شخصی از شما شکایتی می کند، یک واکنش شایع این است که شما نیز در مورد کارهای او از وی شکایت نمایید. در واقع در این مدل، فرض بر این است که بهترین دفاع، یک حمله ی خوب است. اما در این صورت متاسفانه به جای حل مشکل منجر به جر و بحث خواهد شد.

مشکل 8: خواندن ذهن

بعضی از افراد فکر می کنند که می دانند طرف مقابل شان به چه چیز فکر می کند و به این ترتیب خود را بی نیاز از گوش کردن به دیگری فرض می کنند. این موضوع به گفتگو آسیب می زند. اگر به دیگری گوش نسپارید و از او سوال نپرسید، هیچگاه نمی توانید مطمئن باشید که شخص مقابل به چیز فکر می کند. این موضوع باعث می شود شخص مقابل در موضع دفاعی قرار گیرد.

راه حل: در طول مکالمه به خصوص زمانی که درجاتی از تعارض نیز وجود دارد، فقط در مورد احساسات و نظرات خودتان صحبت کنید و اجازه دهید که دیگران هم عقاید خود را بیان کنند.

مشکل 9: بی احترامی و تحقیر کردن

متاسفانه مردم برای کسانی که دوست شان دارند، در مقایسه با غریبه ها، احترام کمتری قائلند.

راه حل: مودب باشید و از پیام هایی که با من شروع می شوند (جملات من) استفاده کنید. سعی کنید به جای تخلیه احساسات، بیاموزید که احساسات و نظرات خود را بیان کنید. استفاده از پیام هایی که با من شروع می شوند، احساسات و نیازهای شما را انتقال می دهد، ولی استفاده از پیام هایی که با تو شروع می شوند (جملات تو) اغلب همراه سرزنش و انتقاد فرد دیگر می باشند. (مثال: من از این که دیر می آیی ناراحت می شوم.» به جای اینکه «تو به من توجهی نداری و دیر می آیی)».

مشکل 10: پیام های متناقض

زمانی که پیام های کلامی و غیر کلامی در تعارض باشند، مانع از تعبیر و تفسیر توسط شخص مقابل می شوند. تحقیقات نشان می دهند که مردم به پیام های غیر کلامی ارزشی برابر یا بیشتر از پیام های کلامی می دهند. بنابراین ارتباطات غیر کلامی نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

راه حل: مطمئن باشید که ارتباط کلامی و غیر کلامی شما با هم انطباق دارند. زبان غیر کلامی مثبت شامل تظاهرات چهره (مثل لبخند زدن)، زبان بدن (لمس کردن) و لحن صدا (مثلا گرم و شاد بودن) می باشد.

کنترل استرس در زندگی خود و تاثیر آن بر کودکان

کنترل استرس در زندگی خود و تاثیر آن بر کودکان

برای کنترل استرس در زندگی راه کارهای زیر را انجام دهید:

1) موضوعات و موقعیت هایی را که در شما استرس ایجاد می کند، بشناسید.

2 ) یاد بگیرید که خود را آرام کنید.

3) روش حل مشکل را بطور موثر یاد بگیرید:

الف- خود را آرام نگه دارید.

ب- مشکل را بطور واضح مشخص کنید.

ج- راه حل های احتمالی را به صورت یک فهرست در نظر بگیرید.

د- راه حل ها را ارزیابی کنید.

ه- راه حلی را که فکر می کنید بهترین است، انتخاب کنید.

و- راه حل را انجام دهید و نتیجه را ارزیابی کنید.

4) استراحت کافی داشته باشید:

طبق تجارب ما در زمینه ی مشاوره کودک دراصفهان، احساس خستگی بطور مداوم، خود یک مشکل می باشد و منجر به فشار عصبی و نهایتا کاهش صبر و تحمل در ارتباط با کودکان می گردد.

سعی کنید که یک برنامه ی خواب منظم داشته باشید. اگر در خواب رفتن مشکل دارید، ممکن است نیاز باشد از تکنیک های آرام سازی استفاده کنید. بعضی افراد هستند که بیش از حد می خوابند، به طوری که با فعالیت ها ی روزانه ی آن ها این امر، تداخل پیدا می کند. در این صورت این گونه افراد بهتر است که از افراد متخصص کمک بگیرند.

5) یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید: با یک رژیم غذایی متعادل انرژی و سلامت لازم برای عملکرد خوب در برخورد با کودک تان را بدست می آورید. افراد تحت فشار عصبی ممکن است خوراک شان نامنظم شود و این امر باعث یک چرخه ی منفی می گردد.

6 ) ورزش کنید: تحقیقات نشان می دهند که ورزش غیر از سلامتی فیزیکی، فواید دیگری نیز دارد. مثلا، آزاد شدن بعضی هورمون ها (اندروفین ها) بعد از فعالیت فیزیکی، منجر به احساس خوبی در شخص می گردند.

7) از حمایت و کمک دیگران استفاده کنید: سعی نکنید کارها را به تنهایی انجام دهید به این معنی که با مردم ارتباط داشته باشید تا بتوانید زمانی که تحت فشار عصبی هستید با کسی صحبت کنید و یا حمایت کسی را داشته باشید.

8 ) شوخ طبعی را حفظ کنید:

به گفته ی متخصصان مشاوره کودک دراصفهان، زمانی که مردم تحت فشار عصبی هستند از خنده و شوخی پرهیز می کنند. در حالی که شوخی کردن یک راه موثر برای کنترل استرس می باشد. خندیدن می تواند در حفظ یک جنبه ی واقعی تر در مورد آن چه که برای ما اتفاق افتاده کمک نماید. به خصوص زمانی که یک کودک لجباز دارید بیشتر به خندیدن احتیاج خواهید داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *