انزال زودرس چیست؟

انزال زودرس یا سستی کمر، حالتی است که در آن، انزال فرد سریع و کمی بعد از دخول روی می دهد و باعث می شود فرد نتواند از رابطه جنسی خود حداکثر لذت را ببرد. متاسفانه شیوع این مشکل در بین مردان بسیار بالا است، به گونه ای که آمار نشان می دهد از هر 3 مرد یک نفر از این مشکل رنج می برد.

گاهی افراد تصور می کنند که این مشکل غیرقابل درمان است و در نتیجه سعی می کنند از ازدواج دوری کنند. مشکل دیگری که برای برخی از جوانان وجود دارد، این است که دچار سرخوردگی از سوی همسر می شوند؛ زیرا در رابطه ی جنسی نمی توانند نیاز جنسی او را برطرف سازند. از آن جایی که نیاز جنسی زن در رابطه برطرف نمی شود، خلق و خوی او تغییر کرده و تا حدی بداخلاق می شود و گاهی به شدت دچار سردمزاجی جنسی می شود.

دلایلی که به تشخیص انزال زودرس کمک می کند

یکی از واضح ترین علائم انزال زودرس که به افراد برای تشخیص آن کمک می کند، این است که زمان مطلوب برای یک رابطه ی جنسی و دخول بین 4 تا 10 دقیقه در نظر گرفته می شود و هر فردی که زمان انزال او کمتر از این مقدار است، مبتلا به انزال زودرس می باشد. تعیین زمان دقیق برای انزال زودرس کمی دشوار است؛ اما معمولا انزال کمتر از 1 الی 2 دقیقه شدیدترین حالت انزال زودرس در نظر گرفته می شود.
یکی دیگر از علائمی که برای انزال زودرس افراد بیان می شود، بدین صورت است که همسر فرد از رابطه ی جنسی رضایت کافی و کامل ندارد و شکایت دارد که مرد نمی تواند او را به ارگاسم و اوج لذت برساند.
محققان دلایل گوناگونی را برای انزال زودرس مردان مطرح می کنند؛ اما هیچ کدام از آن ها نمی توانند دلیل قطعی برای آن بیان کنند. از جمله دلایلی که برای این مشکل بیان می شود، استرس است؛ زیرا استرس می تواند یکسری فرایندها را در بدن فرد تغییر دهد و با تولید فاکتورهایی، باعث ایجاد انزال زودرس شود.
از دیگر عوامل موثر در ایجاد انزال زودرس، می توان به اختلالات خلق وخو، مشکلات جسمانی، مشکلات روانی و خودارضایی در افراد اشاره نمود که در میان این عوامل، خودارضایی نقش زیادی در ایجاد مشکل انزال زودرس دارد. از آن جایی که فرد در خودارضایی از راه صحیح، خود را ارضا نمی کند و گاهی دفعات آن نیز زیاد است؛ باعث می شود اعصاب آلت تناسلی فرد حساس شده و در صورت وجود کمترین تحریکی انزال فرد روی می دهد.

درمان دارویی زود انزالی

یکی از راه های درمانی انزال زودرس که پزشکان برای افراد توصیه می کنند، درمان های دارویی مانند داروهای ضدافسردگی است. فایده این داروها، به تاخیر انداختن انزال زودرس و افزایش زمان رابطه ی جنسی است. اما لازم به ذکر است افراد برای استفاده از این داروها باید به پزشک مراجعه و این داروها را دریافت و مصرف نمایند و از مصرف خودسرانه ی داروهای ضدافسردگی به شدت بپرهیزند.
بعضی از افراد برای غلبه بر انزال زودرس، دست به اقدامات خطرناکی مانند مصرف مواد اعتیادآور مانند متادون و… می زنند که پزشکان به صراحت این کار را منع کرده و با آن مخالف هستند؛ زیرا علاوه بر نداشتن فایده، زیان های زیادی برای فرد در پی خواهد داشت و حتی می توانند در موارد باعث بی میلی جنسی در فرد شوند. لذا بهترین کار مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای مناسب زیر نظر او است.

درمان زود انزالی بدون دارو

پزشکان علاوه بر درمان های دارویی درمان های دیگری نیز برای افراد مبتلا به انزال زودرس توصیه می کنند که می توانند در بهبود این اختلال مفید واقع شوند:

 1. تمرینات کیگل

  نوع خاصی از حرکات ورزشی هستند که فرد می تواند با انجام مرتب آن ها، هنگامی که انزالش نزدیک است، روند انزال را به تاخیر بیاندازد. برای انجام این تمرینات لازم نیست فرد از حالت مقاربت خارج شود و می تواند آن ها را در حالت مقاربت نیز انجام دهد.

 2. استفاده از کاندوم

  یکی دیگر از راه های درمان زودانزالی به حساب می آید؛ زیرا زمانی که فرد از کاندوم تاخیری استفاده می کند، مواد داخل آن جذب آلت شده و نوعی بی حسی موضعی در آن ایجاد می کند که باعث به تاخیر افتادن انزال می شود.

 3. خارج کردن ذهن از رابطه

  اگر زمانی که انزال فرد نزدیک است، ذهنش را از رابطه خارج نماید و به مسائل غیرجنسی فکر کند، حواس او از رابطه پرت شده و انزال او دیرتر روی می دهد. این کار نیازمند ذهنی قوی است.

 4. تقویت عضلات

  بعضی از حرکات ورزشی می توانند ماهیچه های کف حفره لگن را تقویت کرده و در نتیجه روند زودانزالی را به تاخیر بیاندازند.

 5. تکنیک مستر و جانسون

  یکی از موثرترین راه های غلبه بر زودانزالی در افراد است که در آن، زمانی که فرد احساس می کند انزال او نزدیک است، آلت تناسلی را از واژن خارج می کند و کمی کلاهک آن را فشار می دهد؛ سپس بعد از چند دقیقه دوباره آلت را وارد واژن کرده و ادامه ی رابطه را انجام می دهد.

10 راه حل گیاهی موثر در درمان انزال زودرس

 1. عسل طبیعی
 2. شیرخشت
 3. کندر
 4. کنجد سیاه
 5. عرق کاسنی
 6. هسته ی تمبرهندی
 7. هسته عناب
 8. عسل به همراه گشنیز و کندر
 9. ریواس
 10. دمنوش گل شقایق و دارچین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *