مشاوره خانواده اصفهان

مشاوره خانواده در یکی از بهترین مراکز مشاوره در اصفهان به نام مهرآیین انجام می گیرد. مشاوره خانواده یا خانواده درمانی، نوعی فرایند درمانی است که برای حل مسائل خاصی، که سلامت و عملکرد خانواده را تحت تاثیر قرار می دهند، طراحی شده است.

مشاوره خانواده مخصوصا در مرکز مشاوره خانواده اصفهان می تواند در گذراندن دوره های دشوار، عبور از تحولات بزرگ و درمان مشکلات ذهنی یا رفتاری اعضای خانواده، یاری دهنده باشد. همانطور که کارشناسان بیان می کنند، خانواده درمانی، مسائل افراد را در زمینه یک واحد بزرگتر، که همان خانواده است، مشاهده و حل می کند.

فرض اصلی در این نوع از مشاوره، آن است که مشکلات فردی، نمی توانند بدون درک پویایی گروه حل شوند. اینکه خانواده چگونه عمل می کند و چه تصمیماتی در آن اتخاذ می شوند، بر شکل گیری مشکلات فردی و چگونگی تقویت شدن و انرژی گرفتن یک فرد از بقیه اعضای خانواده، اثر می گذارد.

در این مقاله به تمامی سوالات زیر پاسخ داده می شود:

مشاوره در مرکز مشاوره خانواده اصفهان، تکنیک ها و تمرین هایی از درمان شناختی، درمان رفتاری، درمان درون فردی یا دیگر انواع درمان های شخصی را به کار می گیرد.

طبعا، مانند دیگر انواع درمان های روان شناختی، تکنیک های اعمال شده، به مشکل موجود بستگی دارد. مشکلات رفتاری یا احساسی در کودکان، از رایج ترین دلایلی هستند که افراد را به سمت مشاورهای خانواده می کشاند. مشکلات یک کودک، نه در انزوا و تنهایی، بلکه در زمینه خانواده خود را نشان می دهند و باید در همان زمینه به حل و رفع آنها پرداخت.

به این نکته توجه داشته باشید که در خانواده درمانی یا مشاوره خانواده، عبارت «خانواده» لزوما به معنای ارتباطات خونی نیست. در این زمینه، «خانواده» به کسانی اطلاق می شود که «در طولانی مدت، نقشی پشتیبان را در زندگی فرد ایفا می کنند و وجود وابستگی های خونی یا زندگی کردن در یک خانه، به عنوان یک اصل در این تعریف در نظر گرفته نمی شود».

فیلمی از مشاور خانواده مرکز مهرآیین

در این قسمت صحبت های مشاور خانواده مهرآیین، خانم دکتر اسدی که در مورد تمامی مواردی ( روابط بین زوجین، مهارت در عشق ورزی، شناختن تیپ شخصیتی دو طرف و ….) که در مشاوره خانواده گفته می شودف بای شما قرار داده شده است:

 

انواع مختلف خانواده درمانی در مشاوره خانواده چه مواردی هستند؟

در ادامه، به بررسی مهمترین شکل های مشاوره خانواده اصفهان، که برای رفع مشکلات به درمان جویان ارائه می شوند، می پردازیم:

 • مشاوره خانواده بوئنی

این شکل از خانواده درمانی، بهترین گزینه برای افرادی است که نمی خواهند یا نمی توانند دیگر اعضای خانواده را در روند درمان درگیر کنند. درمان بوئنی بر پایه دو مفهوم اساسی بنا شده است: درست کردن یک مثلث (تمایل طبیعی بیرون ریختن اندوه و ناراحتی از طریق صحبت کردن با یک شخص ثالث) و قائل شدن تفاوت (آموزش کم کردن واکنش های احساسی در ارتباطات خانوادگی).

 • مشاوره خانواده ساختاری

درمان ساختاری بر روی تنظیم و تقویت سیستم خانواده است، برای اطمینان از اینکه پدر و مادر درست عمل کرده و هم بچه ها و هم بزرگسالان، مرزهای درستی را برای خود برقرار کرده اند. در این شکل از درمان، مشاوره خانواده برای مشاهده، یادگیری و سپس بهبود توانایی اعضای خانواده برای تقویت روابط بین خودشان، با آنها همراه می شود.

 • مشاوره خانواده سیستمیک

مدل سیستمیک به نوعی از درمان اشاره دارد که بر روی ارتباطات ناخودآگاه و معنای پشت رفتارهای هر کدام از اعضای خانواده، تمرکز می کند. در این شکل از درمان، مشاوره خانواده حالتی خنثی داشته، به اعضا نزدیک نمی شود و به آنها اجازه می دهد تا به عنوان یک خانواده، در مسائل و مشکلات خود دقیق تر شوند.

 • مشاوره خانواده استراتژیک

این شکل از خانواده درمانی، خلاصه تر و سرراست تر از موارد دیگر بوده و در آن، مشاوره خانواده اصفهان تمرین ها یا تکالیفی را به اعضای خانواده می دهد. این تکالیف قرار است که نحوه تعامل آنها را با هم تغییر داده و روش های ارتباطی و تصمیم گیری خانواده را ارزیابی و تنظیم کند.

در مشاوره خانواده استراتژیک، درمان گر قدرت را به دست می گیرد و این موضوع به افرادی که معمولا هیچ قدرتی را در اختیار نداشته اند، اجازه می دهد تا به صورت موثرتری با روند درمان همراه شوند.

انواع خانواده درمانی در مشاوره خانواده

یک مشاور خانواده برای انجام چه کارهایی آموزش می بیند؟

در مشاور خانواده یا خانواده درمانی، مشاور یا درمان گر مسئولیت نتایج دوره درمانی را بر عهده می گیرد. اینکه شخص درمان جو خوب یا بد، بی گناه یا گناه کار، محق یا بر خطا باشد، اصلا مهم نیست و این موضوع به درمان گر یا روند درمان بی ارتباط است.

تنها نکته مهم آن است که در پایان جلسات مشاوره، تغییری در فرد ایجاد شده باشد. همانطور که پیشتر در انواع مختلف درمان ها بیان شد، مشاور خانواده هم ممکن است بنا به نیاز، نقش های مختلفی را بر عهده بگیرد. انجام این نقش های متنوع، مستلزم آن است که مشاور تمرین های بسیار زیاد، آموزش رسمی و دانشگاهی و امتحان هایی را برای اطمینان از اینکه مشاور آماده انجام کار درمانی است، را از سر بگذراند.

مشاور خانواده چه تجاربی را باید داشته باشد؟

در حالی که مشاور ها ممکن است متدهای مختلفی را به کار گرفته و تکنیک های درمانی متفاوتی را اولویت کار خود قرار دهند، اما همه آنها باید دست کم یک سطح حداقلی از تجربه، در موارد زیر را داشته باشد:

 • مشکلات رفتاری کودکان و بزرگسالان
 •  حزن و اندوه
 •  افسردگی و اضطراب
 • مسائل LGBTQ ( خلاصه کلامتی از جمله:  همجنس‌گرایی مردانه، همجنس‌گرایی زنانه، دوجنس‌گرایی و دگرجنس گونه گان است.)
 •  خشونت خانگی
 •  ناباروری
 • درگیری های زناشویی
 • سو مصرف مواد

حل درگیری زناشویی در مشاوره خانواده

وظیفه مشاور خانواده در درمان تمامی مشکلات چیست؟!

به منظور درمان این مشکلات و دیگر مسائل خانواگی، مشاور باید:

 • چگونگی تعامل افراد در درون گروه ها را مشاهده کند.
 • مسائل ارتباطی را ارزیابی و حل نماید.
 • اختلالات روان شناختی را در یک زمینه خانوادگی، تشخیص داده و درمان کند.
 • درمان جویان خود را برای عبور از بحران های جدی مانند طلاق یا مرگ عزیزان راهنمایی کند.
 •  الگوهای ارتباطی و رفتاری مشکل ساز را مشخص نماید.
 • به بیمار کمک کند تا رفتارهای ناکارآمد را با گزینه های سالم، جایگزین کند.
 • یک رویکرد جامع (ذهنی- بدنی) را به سمت بازیابی سلامتی درمان جو، اتخاذ کند.

برای کسب مهارت های لازمی که برای انجام این عملکردها ضروری هستند، یک مشاور در مرکز مشاوره خانواده اصفهان معمولا مدرک کارشناسی را در رشته مشاوره، روان شناسی، جامعه شناسی یا کارهای اجتماعی گذرانده و مدرک کارشناسی ارشد را در رشته مشاوره یا ازدواج درمانی یا خانواده درمانی دریافت می کند.

در ادامه و پس از فارغ التحصیلی، مشاور خانواده باید به مدت دو سال و تحت نظارت یک سیستم مشخص، کار کرده یا به عبارت دیگر، ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ ساعت تجربه کار بالینی را به دست بیاورد. زمانی که این دوره ها گذرانده شدند، فرد باید در یک امتحان دولتی قبول شده و در دوره های آموزشی سالیانه شرکت کند. این تمرین ها و آموزش ها باعث می شوند که تراپیست بتواند در حل بازه وسیعی از مشکلات، به درمان جویان کمک کند.

برخی از رایج ترین مشکلاتی که موجب می شوند یک فرد خواهان شرکت در جلسات مشاوره خانواده باشد، شامل موارد زیر هستند:

 • تناقضات شخصی در میان زوج ها و خانواده ها
 • بیماری، مرگ یا اخراج از کار یکی از اعضا به صورت غیر منتظره
 • ایجاد و حفظ یک رابطه عاشقانه در هر سطحی
 • مشکلات رفتاری در کودکان
 • جدایی و طلاق
 •  اعتماد یا سو مصرف مواد
 • مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب

دکتر اسدی مشاور خانواده

هدف از انجام مشاوره خانواده چیست؟

کنفسیوس می گوید که برای درست کردن کار جهان، ابتدا باید بر روی ملت ها تمرکز کنیم و برای حل مشکلات ملت ها، باید مسائل مربوط به خانواده ها را در اولویت قرار دهیم. برای این کار هم باید ابتدا بر روی زندگی شخصی خود دقت کنیم، به این معنا که باید قلب و احساسات خود را تنظیم نماییم.

 به طور خلاصه، هدف مشاوره خانواده اصفهان، همکاری با هم برای رفع یا بهبود هر مشکل ذهنی، احساسی یا روان شناختی است که افراد خانواده را از هم دور کرده است. برای اینکه مشاور خانواده بتواند به اعضای خانواده کمک کند تا برای دست یابی به یک زندگی خانوادگی سالم با هم تلاش کنند، او باید روابط را بهبود داده، مسائل موجود را حل کرده، موقعیت خاص یک خانواده را درک کرده و یک محیط زندگی سالم را برای عملکرد بهتر خانواده ایجاد کند.

اگر گسترده تر نگاه کنیم، هدف از مشاوره خانواده، به مشکلات موجود مراجعین بستگی دارد. برای مثال، بسته به اینکه کدام یک از سناریوهای زیر برقرار باشد، هدف از انجام مشاوره شکل مخصوصی به خود می گیرد:

 •  یکی از اعضای خانواده از شیزوفرنی یا روان پریشی شدید رنج می برد: هدف از خانواده درمانی، کمک به بقیه اعضای خانواده است تا این اختلال را درک کرده و خود را با تغییرات روان شناختی که بیمار با آنها مواجه است، تطبیق دهند.
 • زمانی که مشکل، ناشی از شکاف بین نسل هاست، مانند وقتی که والدین با پدر بزرگ و مادر بزرگ زندگی می کنند یا زمانی که بچه ها با آنها بزرگ می شوند، هدف مشاوره خانواده اصفهان، بهبود دادن روابط و کمک به اعضای خانواده برای تنظیم محدودیت ها و قوانین سالم است.
 • زن و شوهر از دو فرهنگ، نژاد یا زمینه مذهبی متفاوت آمده باشند. هدف در این مورد، کمک به اعضای خانواده برای درک بهتر یکدیگر و ایجاد روابط سالم است.
 • زمانی که یکی از اعضای خانواده مورد بی توجهی قرار می گیرد: این اتفاق وقتی می افتد که یکی از اعضا، احساس طرد شدن یا عدم دریافت پشتیبانی کافی از بقیه اعضای خانواده را داشته باشد. هدف در این درمان، بالا بردن سطح همدردی و فهمیده شدن برای آن فرد و فراهم کردن پشتیبانی برای اوست تا دوره درمانی خود را ادامه بدهد.
 • زمانی که مشکلات فرد بیمار، به طور شدیدی با مشکلات دیگر اعضای خانواده گره خورده است: در مواردی که مسائلی عمیقا با مشکلات دیگر اعضای خانواده مرتبط است، هدف درمان، حل هر کدام از مسائل مجزا و رفع یا کاهش تاثیرات این الگوی مشکل در خانواده است.
 • زمانی که خانواده از اعضای ناتنی تشکیل شده است. چنین خانواده هایی از مشکلاتی رنج می برند که کاملا مختص به خود آنهاست. در خانواده های ناتنی، هدف مشاوره خانواده، بالا بردن سطح درک اعضا نسبت به یکدیگر و تسهیل تعاملات سالم میان آنهاست.

مشاوره خانواده مهرآیین

با مشاوره خانواده یک قدم رو به جلو بردارید

اغلب مردم فکر می کنند که تراپی و روان درمانی دو شکل متفاوت از درمان هستند، اما در واقع، هر دوی این عبارات به یک مفهوم اشاره دارند. این ابهام زمانی شکل حادتری به خود می گیرد که عبارت «مشاوره» هم در این زمینه به کار برده می شود.

در واقع، کلمه «تراپی» شکل کوتاهی از واژه «روان درمانی» است، با این حال، گاهی اوقات با عباراتی نظیر «صحبت درمانی» به مشاوره اشاره می شود که این عبارت، باز هم از شفافیت مرزهای کاری این حوزه کم می کند.

به طور کلی، مشاوره در موقعیت هایی به کار برده می شود که یک فرد (یا در مورد مشاوره خانواده، یک خانواده) از خدمات یک مشاور یا متخصص روان درمانی دیگر، برای کمک به حل یک یا چند مشکل خاص استفاده می کنند. تراپی یا روان درمانی، یک کار عمیق تر بوده و معمولا به شکل طولانی مدتی از درمان اشاره دارد که در آن درمان جویان، از گستره وسیعی از مسائل و الگوهای مزمنی از احساسات، افکار و رفتارهای مشکل ساز، رنج می برند.

خانواده ای که با موقعیت استرس زای خاصی، مانند مرگ یکی از اعضای خانواده، اعتیاد یا بحران های مالی شدید دست و پنجه نرم می کند، می تواند از خدمات مشاوره خانواده اصفهان، برای گذر از این دوران و تبدیل شدن به یک واحد قوی تر و متحدتر، بهره بگیرد.

اما اگر این خانواده با مشکلات روانی یا رفتاری مزمن تری، مانند شیزوفرنی پدر یا افسردگی مادر یا سو مصرف مواد توسط بچه ها مواجه باشد، روان درمانی، احتمالا انتخاب بهتری برای آنها خواهد بود.

دلیل مناسب بودن این نوع درمان برای چنین خانواده هایی آن است که مشاور خانواده، چشم انداز متفاوتی از درمان را نسبت به تراپیست فردی در نظر دارد. در حالی که تراپیست فردی، باید بر روی یک درمان جو و برای حل یک مشکل کار کند، مشاور خانواده، مشکلات را در زمینه یک «سیستم» به نام خانواده، نظاره کرده و برای حل مشکلی در یک سیستم، او باید تمامی بخش های آن سیستم را در نظر داشته باشد.

در واقع، خانواده ای که دارای مسائل متعدد است، به یک اتومبیل با مشکلات مختلف شباهت دارد. اعتیاد به الکل در پدر یا مادر، یک مشکل مجزا در خانواده محسوب نمی شود، چرا که این مشکل همسر و بچه های او را هم به اندازه خودش درگیر می کند. مشاور خانواده باور دارد که مشکلات باید در سطح کل خانواده و نه در سطح یک فرد، حل شوند.

شرکت در جلسات مشاوره خانواده اصفهان !

ثابت شده است که این رویکرد جامع برای درمان مشکلاتی که درون خانواده ها وجود دارند، در بسیاری از موارد، اثرگذاری بالایی دارد. در مشاوره خانواده، خانواده ها می توانند با راهنمایی و هدایت یک کارشناس بهداشت روان و در یک محیط امن و کنترل شده، بر روی مسائل و مشکلات خود کار کنند.

روابط اعضا خانواده

* جلسات مشاوره خانواده چه تغییراتی در زندگی ایجاد می کند؟

 خانواده درمانی یا مشاوره خانواده، باعث ایجاد یا بهبود موارد زیر در شما و خانواده تان می شود:

 •  به دست آوردن درک بهتر از مرزها و محدودیت های سالم و الگوهای خانوادگی
 • بهبود روابط
 • پیشرفت در حل مسئله
 • توانایی همدردی عمیق تر
 • کاهش تناقضات و ایجاد مهارت های مدیریت خشم

* جلسات مشاوره خانواده چه تغییراتی در روابط شما ایجاد می کند؟

به طور خاص تر، جلسات مشاوره خانواده اصفهان، ارتباطات میان اعضای خانواده را به روش های زیر بهبود می دهد:

 • جمع کردن خانواده در کنار هم، پس از به وجود آمدن یک بحران
 •  ایجاد صداقت بین اعضای خانواده
 • تزریق تدریجی اعتماد در میان اعضای خانواده نسبت به یکدیگر
 •  ایجاد یک محیط پشتیبان خانوادگی
 •  کاهش منابع تنش و استرس در میان یک خانواده
 • کمک به اعضای خانواده برای اینکه یکدیگر را ببخشند.
 • حل تناقضات میان افراد یک خانواده
 • در کنار هم قرار دادن اعضای خانواده ای که مدتی به صورت منزوی زندگی کرده اند.

مشاوره خانواده مهرآیین

مشاور خانواده به پیشرفت 2 مهارت کمک می کند!

به علاوه، مشاوره خانواده می تواند باعث پیشرفت مهارت هایی شود که برای عملکرد سالم خانواده لازم هستند، این مهارت ها عبارتند از :

 1.  ارتباط صحیح
 2. حل تناقضات و توانایی حل مسئله

بهبود این مهارت ها در هر یک از اعضای خانواده، پتانسیل موفقیت در مقابله با مشکلات خانوادگی و برطرف کردن آنها را بالا می برد. در مشاوره خانواده، تمرکز بر روی مجهز کردن تمام اعضای خانواده با ابزارهایی است که حل مشکلات و اصلاح روابط را ساده می کنند.

چه تمرین هایی برای بهبود روابط بین اعضای خانواده و حل مشکلات خانوادگی شما وجود دارند؟

اگر با خواندن مطالب گفته شده به این نتیجه رسیده اید که مشاوره خانواده می تواند به عنوان یک روند درمانی برای شما عمل کرده و روابط بین شما و عزیزانتان را بهبود دهد، بهترین کار این است که یک فرد متخصص را برای پیش بردن جلسات خانواده درمانی پیدا کنید.

شما باید بتوانید با این فرد، یک ارتباط خوب برقرار کرده تا مشکلاتی را که در خانواده با آنها مواجه هستید، با او مطرح و حل کنید. با این حال، اگر هنوز کاملا برای برداشتن این گام آماده نیستید یا موانعی بر سر راه شروع درمان وجود دارند، جای نگرانی نیست. تمرین ها و روش های بسیار زیادی هستند، که می توانید آنها را تا حدی، جایگزین جلسات مشاوره خانواده نمایید.

تمرین ها و تکنیک هایی که در ادامه به آنها اشاره می شود، در حقیقت باید در زمینه یک ارتباط کار درمانی استفاده شوند، اما در کنار این هدف، برخی از آنها برای کسانی کاربرد دارند که به دنبال یافتن امکانات مشاوره خانواده اصفهان، قبل از متعهد شدن به یک روند درمانی طولانی مدت با مشاوره، هستند.

 • سوال معجزه یکی از بازی های مطرح در مشاوره خانواده

این تمرین، می تواند برای افراد، زوج ها یا در جلسات مشاوره خانواده استفاده شده و قرار است به درمان جویان کمک کند تا شکل آینده ای را که دوست دارند بسازند، کشف و تصویر کنند. همه ما در زمان هایی از زندگی خود در حال تلاش هستیم، اما گاهی تقلا و مبارزه ما به این دلیل ساده که نمی دانیم اهدافمان واقعا چه چیزهایی هستند، بزرگتر و خسته کننده تر است.

یکی از روش ها در مشاوره خانواده

سوال معجزه، یک روش عالی برای کمک به درمان جویان است تا در آرزوها و خواسته های واقعی خود کاوش کنند. زمانی که این سوال در زمینه زوج درمانی یا مشاوره خانواده اصفهان استفاده می شود، می تواند به افراد کمک کند تا درک کنند که نیازهای دیگر اعضای خانواده آنها، برای شاد بودن در روابطشان چیست. این سوال معجزه آسا به صورت زیر مطرح می شود:
“فرض کنید که امشب زمانی که در خواب هستید، یک معجزه رخ می دهد. فردا که بیدار شدید، در صورت دیدن چه تغییراتی احساس می کنید که زندگیتان بهتر شده است؟”

با اینکه فرد ممکن است پاسخ دهد که این یک موضوع غیر ممکن در زندگی واقعی است، اما پاسخ های او هنوز ممکن است مفید و کمک کننده باشد. اگر او به یک اتفاق غیر ممکن اشاره کرد، مشاور می تواند باز هم در معجزه مدنظر درمان جو عمیق تر شود: “این اتفاق چه تغییری ایجاد می کند؟”

این پرسش هم به درمان جو و هم به درمانگر کمک می کند. به درمان جو از طریق تصویر کردن یک آینده مثبت که در آن مشکلات حل شده یا از بار آنها کاسته شده است و به درمان گر در فهمیدن اینکه چگونه می تواند در طول جلسات مشاوره به درمان جو کمک کند.

 • توپ احساسات یکی از تمرین های جلسات مشاوره خانواده

این مورد یک تمرین ساده است که تنها به یک توپ و یک خودکار یا ماژیک نیاز دارد. این تمرین در موارد بسیاری برای بچه ها و نوجوانان هم استفاده شده و فشار صحبت کردن در مورد احساسات را از روی دوش کسانی که با این کار راحت نیستند، برمی دارد.

شما می توانید از یک توپ پلاستیکی بزرگ برای انجام این تمرین استفاده کنید، به طوری که دارای فضای کافی برای نوشتن احساسات باشد. احساسات مختلف از جمله لذت، تنهایی، احمقانه یا ناراحت را بر روی توپ بنویسید.

سپس با اعضای خانواده خود به صورت یک دایره بنشینید و توپ را به نوبت بین هم رد کنید. زمانی که یکی از اعضا توپ را دریافت کرد، باید اسم احساسی را که مقابل او قرار گرفته خوانده و بگوید که چه زمانی آن احساس را داشته است. به جای آن، می توانید از دریافت کننده توپ بخواهید که ادای آن احساس را دربیاورد، این کار بخصوص برای کودکان مناسب است.

توپ احساسات در مشاوره خانواده

** هدف این تمرین، بحث درباره احساسات با اعضای خانواده و تمرین گوش دادن به یکدیگر و بیان احساسات شخصی است.

 • بازی آب نبات های رنگی

اگر به دنبال یک راه خلاقانه برای شکستن یخ یک خانواده یا معرفی مشاوره خانواده اصفهان هستید، این تمرین می تواند یک گزینه بسیار عالی باشد. برای انجام این تمرین با خانواده خود، به یک بسته اسمارتیز یا آب نبات رنگی نیاز دارید.

به هر کدام از اعضای خانواده هفت دانه آب نبات داده و از آنها بخواهید تا آب نبات های خود را بر اساس رنگ مرتب کنند. سپس از هر کدام از افراد بخواهید تا یک رنگ را برداشته و بگویند که چه تعدادی آب نبات یا اسمارتیز از آن رنگ در دست دارند. هر عضو باید به تعداد آب نباتی که از یک رنگ مشخص دارد، پاسخ های درست به سوالات زیر بدهد:

 • رنگ سبز- خانواده خود را در چند کلمه توصیف کن.
 • رنگ بنفش- روش های خوش گذرانی خانواده را نام ببر.
 • رنگ نارنجی- دوست داری خانواده را در رابطه با چه چیزهایی تغییر دهی؟
 • رنگ قرمز- درباره چه مسائلی نگرانی داری؟
 • رنگ زرد- خاطرات مورد علاقه تو با خانواده ات چه چیزهایی هستند؟

زمانی که یکی از اعضای خانواده به سوال خود جواب داد، از او بخواهید تا نفر بعدی را برای پاسخگویی انتخاب کند. زمانی که همه افراد بر اساس رنگ آب نبات هایی که در دست دارند به سوالات پاسخ دادند، می توانند آنها را بخورند. پس از تمام شدن روند پرسش و پاسخ، می توانید بر اساس جواب های اعضای خانواده، بحث را شروع کنید.

روش های مشاوره خانواده

سوالات زیر برای ساده تر کردن پیشرفت این بحث، به شما کمک می کنند:

 • از این بازی چه چیزی یاد گرفتید؟
 • عجیب ترین نکته ای که درباره اعضای خانواده خود فهمیدید، چه بوده است؟
 • برای ایجاد تغییرات و بهبود وضعیت خانواده، حاضرید چه کارهایی انجام دهید؟

با وجود مقدار زیاد شکر موجود در این تمرین، خواهید دید که این روش، یک گزینه مناسب برای بازی با بچه های کوچکتر است.

 • بازی هدیه ای برای خانواده

این تمرین به مشاور کمک می کند تا شناخت بهتری را از اعضای خانواده به دست بیاورد. اما در صورتی که این بازی را بدون راهنمایی یک درمان گر انجام دهید هم درک بهتری از اعضای خانواده به دست آورده و انگیزه یک بحث عمیق را دقیق را به دست خواهید آورد.

برای انجام این تمرین، لوازم مورد نیاز برای درست کردن کارهای هنری و یک کیف هدیه را تهیه کنید. برای اعضای خانواده توضیح دهید که باید یک هدیه را از وسایل فراهم شده، درست کنند و محصول آنها، هدیه ای برای همه خانواده خواهد بود، چیزی که همه افراد در خانواده آن را می خواهند. آنها باید با همراهی یکدیگر درباره این هدیه و نحوه استفاده از آن، تصمیم بگیرند.

اعضای خانواده ۳۰ دقیقه برای تصمیم گیری و درست کردن هدیه فرصت دارند. زمانی که کارشان به اتمام رسید، باید آن را در کیف هدیه ها قرار دهند. در زمینه مشاوره خانواده، این تمرین نگرشی را از نحوه انجام کار در درون خانواده، چگونگی اتخاذ تصمیم ها و تکمیل کردن وظایف به عنوان یک واحد، به مشاور خانواده می دهد.

مشاوره خانواده اصفهان

اما به عنوان یک خانواده و بدون حضور مشاور، این بازی می تواند به شروع یک گفتگوی معنادار میان اعضا کمک کند. برای ساده ترین شدن بحث می توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

 • هدیه خود را معرفی کن.
 • در زمان درست کردن این هدیه، چه احساسی داشتی؟
 • تصمیمات لازم توسط چه کسی گرفته شد؟ برای مثال، چه کسی تصمیم گرفت که هدیه چه چیزی باشد؟
 • آیا دو نفر یا تعداد بیشتری از اعضای خانواده قادر هستند که به خوبی با هم کار کنند؟
 • آیا کسی از اعضای خانواده باعث بروز مشکلات یا اختلافات می شد؟ و اگر این چنین بود، این اختلافات را چطور حل می کردید؟
 • آیا موردی در این فعالیت بود که درباره نحوه عملکرد خانواده در خانه، چیزی را به یاد شما بیاورد؟
 • این هدیه به چه درد خانواده تو می خورد؟ و چه چیز دیگری می تواند به خانواده کمک کند؟

اطلاعات بسیار ارزشمندی را می توان با مشاهده چنین تعاملات یا درگیر شدن در چنین بحث هایی به دست آورد.

 • تمرین آینه در جلسات مرکز مشاوره خانواده اصفهان

این تمرین بامزه، یک روش بسیار خوب برای کمک به اعضای خانواده در زمینه برقراری ارتباط و همکاری با یکدیگر است. این فعالیت را می توان در جلسات مشاوره خانواده اصفهان به صورت زیر برای اعضای خانواده توضیح داد:

«از شما می خواهم که روبروی من و در این نقطه بایستید. قرار است که شما آینه من باشید. بنابراین باید سعی کنید که هر کاری انجام می دهم را تقلید کنید، اما حقه کار این جاست که باید هر حرکت را دقیقا در لحظه ای که من آن را انجام می دهم، کپی کنید، چون شما آینه من هستید. من آهسته حرکت می کنم تا شانس این را داشته باشید که حدس بزنید به کدام طرف خواهم رفت و بتوانید همزمان با من، هر حرکت را انجام دهید. ما اجازه نداریم همدیگر را لمس کنیم».

در ابتدا مشاور چگونگی انجام این تمرین را با یکی از اعضای خانواده به بقیه نشان می دهد و سپس آن فرد می تواند تمرین را به نفر بعد آموزش بدهد. این مورد، بخصوص برای کار با بچه ها بسیار مفید است، اما می تواند برای همه سنین به کار برده شود.

شرکت در این تمرین، به این نیاز دارد که همه اعضای خانواده تمام توجه خود را به یکدیگر داده، با هم همکاری کرده و همزمان با زبان بدن و کلمات ارتباط برقرار کنند. این تمرین باعث می شود که اعضای خانواده در هماهنگی بیشتری با هم قرار بگیرند و می تواند بین خواهر و برادرها، پدر یا مادر و بچه یا حتی بین زن و شوهری که برای مشاوره ازدواج مراجعه کرده اند، انجام شود.

تمرینات در جلسه مشاوره خانواده

 • تمرین شجره نامه در مرکز مشاوره خانواده اصفهان

شجره نامه، یک نمایش شماتیک یا گرافیکی از کل خانواده درمان جو است. با این حال، برخلاف شجره نامه های معمولی، نموداری که در این تمرین به کار برده می شود، اطلاعات بسیار بیشتری را از ارتباطات میان اعضای یک خانواده فراهم می کند.

این نمودار می تواند برای نشان دادن ارتباطات خونی، وضعیت سلامت اعضای خانواده و در اغلب موارد در مرکز مشاوره خانواده اصفهان، برای نمایش ارتباطات احساسی به کار برده شود. این شجره نامه ها شامل دو سطح از اطلاعات هستند، شامل مواردی که در شجره نامه های سنتی نشان داده می شوند و اطلاعاتی که یک دید جامع تر نسبت به خانواده را در اختیار مشاور می گذارند:

 •  اطلاعات اساسی: نام، جنسیت، تاریخ تولد، تاریخ مرگ (در صورت وجود)
 • اطلاعات فرعی: میزان تحصیلات، شغل، رخدادهای عمده زندگی، بیماری های مزمن، رفتارهای اجتماعی، ماهیت روابط خانوادگی، ارتباطات احساسی، ارتباطات اجتماعی، وجود یا عدم وجود اعتیاد به الکل، افسردگی، بیماری ها، پیوستگی ها و شرایط زندگی.

با شامل کردن این اطلاعات، مشاور خانواده اصفهان و اعضای خانواده می توانند با کمک یکدیگر، الگوهایی از سابقه خانوادگی را پیدا کنند که بر روی احساسات و رفتارهای کنونی هر کدام از افراد اثر گذاشته اند. گاهی اوقات، همین عمل ساده نوشتن و مشاهده چنین اطلاعاتی، باعث روشن شدن خیلی از مواردی می شود که تا قبل از آن، کاملا ناشناخته مانده بودند.

اطلاعات در زمینه ارتباطات احساسی، می توانند به علاقه مندی های اعضا و جنبه هایی از ارتباط اشاره کنند که ممکن است به هر شکلی زندگی درمان جویان را تحت تاثیر قرار داده باشند،

مثل اینکه آیا شکلی از سو استفاده در یک رابطه وجود دارد یا خیر، آیا یک ازدواج هنوز موفق است یا به جدایی انجامیده، آیا در یک ارتباط خاص عشق وجود دارد یا بی تفاوتی، آیا می توان ارتباط را نرمال دانست یا ناکارامد و سوال های دیگر. این تمرین را می توان به صورت جداگانه هم انجام داد، اما نتیجه و تاثیر آن در زمان همراهی با یک متخصص کارآزموده بسیار بیشتر می شود.

مرکز مشاوره خانواده اصفهان

خدمات مشاوره خانواده تلفنی، مشاوره خانواده تلگرام و مشاوره خانواده حضوری در اصفهان

با نگاه اجمالی به جامعه به راحتی می توان به اهمیت و ضرورت خدمات مشاوره خانواده پی برد. همه ما در جوامع پیچیده و رو به رشد زندگی می کنیم. پیشرفت های تکنولوژی موجب شده است تغییرات و تحولات شگرفی در جامعه و ساختار خانواده ها به وجود آیند.

در خانواده‌های امروزی معمولاً افرادی که زندگی خود را با تلفن همراه، دستگاه های هوشمند، رایانه، تبلت و غیره سرگرم می کنند و این کار موجب می شود که در ارتباطات فردی و گروهی خود با مشکلات زیادی مواجه شوند. تمام این عوامل در نهایت، احتمال شکست و فروپاشی ساختار خانواده را تا حد زیادی افزایش می دهند.

خدمات مشاوره خانواده دقیقاً در همین راستا و برای حل چالش ها و مشکلات فوق به افراد ارائه می شود. شاید بارها و بارها با این مسئله مواجه شده باشید که عضوی از خانواده شما از کارهای گروهی و حضور در اجتماع کناره ‌گیری می‌کند و یا ارتباطات میان زن و شوهر با مشکلاتی مواجه می شود؛ مشاوره خانواده با بررسی شواهد و دلایل موجود، راهکارهای عملی و کاربردی را به افراد ارائه می‌کند که می‌تواند نظام خانواده را ثبات بخشد.

استفاده از خدمات مشاوره خانواده تلفنی و مشاوره خانواده تلگرام، علاوه بر خدمات مشاوره خانواده به صورت حضوری می ‌تواند برای خانواده ها بسیار مناسب باشد. در این میان، افرادی که به این خدمات نیاز دارند می توانند در هر زمان و مکان، مسائل و مشکلات خود را با مشاوران متخصص مطرح کرده و پاسخ خود را به خوبی دریافت کنند.

خدمات مشاوره خانواده اصفهان

خدمات مشاوره خانواده به صورت تلفنی و از طریق تلگرام در اصفهان امکان پذیر است!

استفاده از خدمات مشاوره خانواده تلفنی و همچنین مشاوره خانواده تلگرام برای تمام افراد امکان پذیر می باشد؛ به این ترتیب می توان دسترسی به یک منبع معتبر را برای تحکیم روابط میان اعضای خانواده، حفظ مسئولیت ها، حل مسائل و ارائه راهکارهای مناسب، تضمین کرد.

خانواده هایی که به مشاوره خانواده اصفهان نیاز دارند می ‌توانند از طریق تماس تلفنی و یا ارتباط در کانال تلگرام مسائل خود را مطرح کنند.

برخی از مهم ترین مسائلی که در مشاوره خانواده اصفهان مورد بررسی قرار می گیرند شامل:

 • بررسی مشکلات ازدواج و طلاق
 • بررسی ساختارهای خانوادگی
 • مشکلات عاطفی
 • تحلیل اختلالات رفتاری هر یک از اعضای خانواده

ارائه راهکارهای مناسب برای برخورد صحیح با فرزندان در خانواده، ارائه راهکارهای ایجاد نظم و انضباط در محیط خانه، مسائل روانشناسی و غیره می باشند.

مشاوره خانواده تلگرام

استفاده از مشاوره خانواده تلفنی چه مزایایی دارد؟

استفاده از خدمات مشاوره خانواده تلفنی و مشاوره خانواده تلگرام، امکان حل مشکلات و چالش ها را در کوتاه ترین زمان فراهم می کند. مشاوران خانواده، درمانگران حرفه ای هستند که می‌توانند افراد را در بهبود شرایط زندگی، کاهش استرس، ارتقای سطح تعاملات بین اعضای خانواده و همچنین روابط اجتماعی راهنمایی کنند؛

به همین دلیل توصیه می کنیم حتماً از خدمات مشاوره خانواده اصفهان چه به صورت تلفنی و چه به صورت ارتباط در تلگرام استفاده کنید.

خدمات مشاوره خانواده نه تنها به زوج‌های جوان و کودکان تعلق می گیرد بلکه برای اصلاح روابط میان نسل قدیم که شامل پدربزرگ و مادربزرگ است را با نسل جدید که در دنیای امروزی زندگی می کنند امکان پذیر می سازد.

در حال حاضر، واحدهای مشاوره خانواده اصفهان یکی از ارزشمندترین نهادهای جامعه محسوب می‌شوند که آماده ارائه مشاوره های لازم به خانواده های نوپا و یا خانواده‌های قدیمی هستند. از طریق این واحدها می توانید به راحتی چالش های خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و راهکار مناسب را به دست آورید.

مشاوره خانواده تلفنی

رشته مشاوره خانواده چیست؟

رشته مشاوره خانواده یکی از رشته های تخصصی در دانشگاه است که در حوزه مسائل و مشکلات حوزه خانواده و اجتماع بحث می کند. دانشجویانی که در این رشته تحصیلی در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند عموماً آموزش های حرفه ای را برای بررسی و درک مشکلات خانوادگی، ارائه راهکارهای مناسب برای حل مشکلات و رفع چالش ها، قدرت درک و تحلیل مسائل اجتماعی در تمام جوامع کسب می کنند.

رشته مشاوره خانواده در دانشگاه، مورد علاقه و استقبال دانشجویان روانشناسی و دانشجویان علاقه مند به حوزه های علوم اجتماعی و ارتباطات قرار دارد. معمولاً افرادی که در این رشته دانشگاهی تحصیل می کنند ظرفیت بالایی برای تجزیه و تحلیل مشکلات و ارائه راهکار های مناسب دارند.

استفاده از مشاوره خانواده اصفهان به ویژه در جوامع امروزی، یک امر ضروری محسوب می شود چرا که خانواده های مدرن در جوامع پیشرفته به ویژه شهرهای صنعتی با چالش های بیشتری مواجه هستند؛ به همین دلیل رشته مشاوره خانواده می تواند یک مسیر مناسب برای حمایت از خانواده ها تلقی گردد.

رشته مشاوره خانواده

علاقه مندان به رشته مشاوره خانواده پس از فارغ التحصیلی می توانند تحصیلات خود را در مقطع تحصیلات تکمیلی ادامه دهند و هم در مراکز عمومی و خدمات درمانی و مشاوره ای به کار مشغول شوند و هم می توانند برای خود یک مرکز حرفه ای خصوصی تاسیس کنند.

تحصیل در رشته مشاوره خانواده، امکان حمایت، هدایت و راهنمایی برای خانواده ها، کارگران، معلمان، کارمندان اداره، کارکنان مدارس آموزشی و والدین را فراهم می کند.

 • ساختار درسی و تحصیلی در رشته مشاوره خانواده شامل چه مواردی است؟

دانشجویان رشته مشاوره خانواده، دروس مختلفی را در دانشگاه باید با موفقیت بگذرانند. برخی از این دروس شامل مفاهیم زیر می باشد:

 1. تعریف خانواده و انواع آن
 2. مطالعه و بررسی ساختارهای خانواده در جوامع سنتی و مدرن
 3. مطالعه در مورد فرهنگ های جوامع
 4. مطالعه در مورد طول عمر یک خانواده و سبک زندگی آنها
 5. آشنایی با بحران های اجتماعی
 6. مطالعه در مورد بافت خانواده ها در جوامع (به طور مثال، آشنایی با فرهنگ ازدواج، روابط والدین و فرزندان، روابط میان نسل های پدربزرگ و نسل های بعدی)
 7. مطالعات جامعه ‌شناسی و رفتار های هنجار و ناهنجار اجتماعی شامل خشونت، مرگ، بیماری، جنگ، میزان درآمد، اشتغال و غیره
 8.  مطالعات تاریخی برای بررسی جوامع مختلف در دوران مختلف تاریخ
 9. تحلیل مواجه شدن با مشکلات خانوادگی در فرهنگ ها و جوامع مختلف
 10.  مهارت های رویارویی با مشکلات، بحران و حوادث و ارائه راهکارهای مناسب برای آنها
 11.  بررسی مشکلات زوجین
 12.  آشنایی با مشکلات فردی و خانوادگی و روش های تشکیل کارگروه برای رفع آنها
 13.  آشنایی با انواع روش‌های مشاوره به صورت فردی، گروهی، خانوادگی و غیره
 14. روانشناسی

مشاوره خانواده اصفهان

 • خدمات مشاوره خانواده در چه حوزه هایی به خانواده ها ارائه می شود؟

هدف از ارائه رشته مشاوره خانواده در دانشگاه ها به عنوان یک گرایش تخصصی از علوم روانشناسی و جامعه شناسی این است که مشاوران تربیت شده بتوانند مراجعان خود را در حوزه‌های رفتارهای زوجین، حل مشکلات ازدواج و حل مشکلات خانوادگی، تشکیل یک زندگی موفق، رفتار با فرزندان و مواردی از این قبیل به خوبی راهنمایی کنند.

افرادی که در رشته مشاوره خانواده تحصیل می کنند باید دروسی مرتبط با انواع و روش های مختلف مشاوره و همچنین نظریه پردازی های مختلف در جوامع گوناگون را بگذرانند.

پرداختن به جزئیات تمام دروس در رشته مشاوره خانواده و تعداد واحدهای درسی آن در طول سال تحصیلی از حوصله این بحث خارج است اما همین بس که به این نکته اشاره کنیم که اهمیت مشاوره خانواده اصفهان در تداوم نسل ها در زندگی اجتماعی و ارتقا فرهنگ زندگی خانوادگی اصفهانی ها و یا بقیه شهر ها که مشاوره خانواده در آن ها انجام می گیرد، می باشد.

رشته مشاوره خانواده در دانشگاه

جواب چند سوال در رابطه با تربیت فرزند توسط مشاور خانواده :

والدین گاهی در تربیت فرزندان خود با مشکلاتی روبه ‌رو شده و به دنبال جواب هایی برای حل این مشکلات هستند. والدین در رابطه با تربیت فرزندان خود، همواره با سوالاتی رو به رو می شوند که نیاز دارند جواب آن ها را بیابند.

گاهی با جواب های صحیح در ارتباط با مشکل خود مواجه شده، در نتیجه مشکل آن ها به راحتی حل می شود؛ اما گاهی نمی توانند جواب سوال خود را در رابطه با چگونگی تربیت فرزندشان بیابند و به شدت سردرگم می ‌شوند.

ما، در این قسمت قصد داریم به چند مورد از رایج ترین سوالات زوجین در تربیت فرزندان پاسخ دهیم.

 • چگونه فرزند باهوش تری داشته باشیم؟

در جواب این سوال، باید گفت با توجه به توانایی های بالای ذهنی کودکان، بهترین زمان آموزش برای افزایش فعالیت مغزی آن ها، 6 سالگی است و به عنوان زمان طلایی شناخته می شود.

خانواده ‌ها می ‌توانند با مراجعه به مراکز مشاوره مانند مراکز مشاوره خانواده اصفهان، اطلاعات صحیح و کاملی در مورد این زمان طلایی و برنامه ‌ریزی برای بهتر بهره بردن از آن، کسب کنند.

تحقیقی که اخیراً منتشر شده است، نشان می دهد توانایی ذهنی کودکان در یادگیری، چندین برابر بزرگسالان است؛ به گونه‌ ای که آموزش یک زبان از ابتدای زندگی به نوزاد بسیار آسان تر از آن است که بخواهد برای مثال در سنین بالاتر زبانی مانند انگلیسی را بیاموزد.

مراکز مشاوره خانواده اصفهان

 • چه راه هایی برای تقویت و رشد هوش فرزندمان مناسب است؟

باید به کودکان حق انتخاب بدهید و بگذارید او در زندگی، خودش تصمیم گیری کند. هر کودکی نیاز به محبت دارد، محبت باعث تشویق کودک به انجام کارهای بزرگ می شود.

هرگز کودک را به خاطر اشتباهش تنبیه نکنید و به جای آن، راه حل غلبه بر این مشکل را به او بیاموزید. سعی کنید برای او، مطالب علمی و جالب بخوانید.

این کار شوق آموختن را در او افزایش می دهد. فرزند شما والدین را بهترین شنونده برای حل مشکلاتش می داند؛ پس این وظیفه شماست که به حرف‌ های او گوش دهید.

از کودک، درباره کارهایی که انجام می ‌دهد یا شما انجام می دهید و او مشاهده می ‌کند، سوال بپرسید و در صورتی که جواب درستی داد، به او هدیه بدهید و او را تشویق کنید. مشاوران کلینیک مشاوره خانواده اصفهان معتقدند، سوال پرسیدن از فرزند، حس کنجکاوی و جستجوگری را در او افزایش می‌دهد و باعث تقویت هوشی او می شود.

خوب شدن رابطه بین والدین با مشاوره خانواده اصفهان

 • چگونه استعدادهای فرزندمان را کشف کنیم؟

مشاوران کلینیک مشاوره خانواده اصفهان می گویند: زمانی والدین می توانند استعدادهای فرزندشان را کشف کنند که اسباب بازی های گوناگون در اختیار او قرار دهند.

کودک هنگام بازی با اسباب بازی ها، استعدادهای خود را تقویت می‌کند. استعداد کودکان تا حد زیادی، وابسته به محیطی است که در آن زندگی می کنند و در نتیجه از افراد آن محیط الگو می گیرند.

محققان معتقدند، بهترین رشد و نمو کودک در استعداد هایش، زمانی صورت می پذیرد که مادر با او، درباره مسائل مختلف صحبت کرده و تمایلات او به اشیا و چیزهای مختلف را جویا می شود.

نکته ی دیگری که قابل توجه است، این می باشد که تا کودک در معرض شناسایی کارها یا چیزهای مختلف قرار نگیرد، شناختی نسبت به آن ها پیدا نمی کند که بتواند تمایل خود را نسبت به آن سنجیده و از آن دوری کرده یا به سمت آن جذب شوند.

لذا کودکان باید شناخت کاملی نسبت به تمایلات پیدا کنند تا استعدادهایشان کشف و سپس شکوفا شود.

تربیت فرزندان توسط مشاور خانوده

 • چه اسباب بازی هایی برای کودکان مناسب است؟

از نظر علمی، بهترین اسباب بازی برای کودکان، آن اسب بازی است که کودک با یک بار بازی با آن خسته نشده و بارها به سراغ آن برود و هر باراز بازی با آن لذت ببرد و هم زمان با بازی، چیزهای جدیدی نیز یاد بگیرد.

طبق گفته های مشاوران کلینیک مشاوره خانواده اصفهان، برای هر دوره سنی کودک، اسباب بازی خاصی تعریف می‌شود و والدین باید با توجه به سن کودک خود، اقدام به خرید آن اسباب ‌بازی نمایند. اما از دیدگاه کلی، انتخاب اسباب بازی بر حسب سن کودک به پنج دوره ی سنی تقسیم بندی می‌ شود:

 • قبل از یک سالگی و دوران خردسالی

در این دوره باید والدین اسباب‌ بازی‌هایی تهیه نمایند که حس های پنج گانه ی کودک را تقویت کند.

 • یک سالگی

در این دوران والدین باید اقدام به خرید اسباب بازی هایی کنند که درک فضایی کودک را افزایش می‌ دهند، مانند اسباب بازی هایی که به کودک در درک رنگ ها و اشکال گوناگون کمک می کند.

مرکز مشاوره خانواده اصفهان

 • زیر دو سالگی یا کودکان نوپا

این کودکان، در مرحله تکامل ذهنی خود برای کنارهم چیدن وقایع هستند و از بازی با اسباب بازی هایی لذت می برند که حالت چیدمانی دارد و دوست دارند آن ها را بگذارند و دوباره بردارند. برای این کودکان خانه سازی ها و اسباب بازی های چیدنی توصیه می شود.

 • کودکان دو ساله

این کودکان بیشتر به اسباب‌بازی‌ هایی تمایل دارند که حرکت بیشتر دست آن ها را می‌ طلبد و از انجام این گونه بازی ها لذت می برند و بیشتر دوست دارند اشیا را مانند دست گیره در گرفته و بچرخانند.

مشاوران کلینیک های مشاوره خانواده اصفهان، برای این کودکان توصیه می کنند، لوازم نقاشی و رنگ آمیزی و مکعب های روبیک و اسباب بازی هایی که قدرت مانور دارند تهیه شوند.

 • کودکان بالای دوسال

برای این کودکان بازی های هوشی و درگیر کننده ی ذهن مانند کارت‌ها، پازل ها و… توصیه می شود.

 • چگونه فرزند خود را به مطالعه دعوت کنیم؟

برای تشویق یک کودک به مطالعه، باید به گونه ای او را دعوت کنید که از مطالعه لذت ببرد و تجربه‌ ی زیبایی از آن کسب کند. برای مثال چند بار در هفته، خودتان کتاب بخوانید و زمانی که کودک با کنجکاوی به طرف شما می ‌آید، کتابی برای او بخوانید که متناسب با سطح علایق او باشد و او از آن لذت ببرد.

مشاور خانواده اصفهان می‌گوید: کودکان کتاب هایی را می پسندند که تصاویر جذاب و خنده دار داشته باشند.

مشاوره خانواده اصفهان

بعضی از مادران به علت تعدد دفعات خواندن یک کتاب، آن را حفظ می شوند و برای دفعات بعد که کودک می‌خواهد آن کتاب برایش خوانده شود، از حفظ برای او می خوانند.

اما محققان به این نتیجه رسیده اند که این کار اشتباه است و هرگاه کودک طالب یک کتاب شد، مادران باید کتاب مورد نظر را آورده و از روی آن بخوانند.

 • چگونه عزت نفس فرزند خود را بالا ببریم؟

احترام به فرزندان، یکی از مهم ترین عوامل در ایجاد عزت در آنان است. هیچ گاه نباید برای فرزندان خود، از القاب ناپسند استفاده کنید. هیچ والدینی نباید توانایی‌ های فرزند خود را نادیده گرفته و او را با دیگر افراد هم سن خودش مقایسه کند.

وقتی والدین می دانند فرزند آن ها توانایی انجام کاری را ندارد؛ سعی کنند آن کار را به او محول نکنند؛ زیرا در صورتی که موفق به انجام آن نشود، سرخورده می گردد و عزت نفس او کاهش می یابد.

افزایش عزت نفس با مشاوره خانواده

به فرزند باید اجازه ابراز احساسات و شخصیت او داده شود. والدین باید سعی کنند در صورتی که فرزند آن ها علاقه ‌مند کاری است و نمی تواند آن را انجام دهد، دائم او را تشویق کنند؛ این کار مشوق او در انجام دوباره تا زمان کسب موفقیت است.

 • چگونه به فرزند خود محبت کنیم؟

مشاوره خانواده اصفهان معتقد است، محبت به فرزند باید به بهترین شکل و در حد مناسب خود باشد. محبت و توجه بیش از حد به فرزند باعث می شود،

زمانی که کودک بزرگ شد، عزت نفس قوی نداشته و فردی متکی به دیگران باشد؛ اما هنگامی که محبت به اندازه و توام با راهنمایی هایی درست صورت گیرد، فرزند در آینده به فردی متکی به خود تبدیل می شود.

 • چگونه فرزند موفقی تربیت کنیم؟

برای آن که فرزند موفقی داشته باشید، باید او را به انجام کارهای درست و بزرگ تشویق کنید و در صورت موفقیت در آن کارها، به او پاداش بدهید. باید به فرزند خود، قوانین زندگی را بیاموزید؛ زیرا در آینده، فردی موفق است که در اجرای قوانین تخطی و سرپیچی نکند.

سعی کنید هر روز با فرزندتان درباره افراد بزرگ و موفق صحبت کرده و زندگینامه آن ها را به او بگویید تا الگوی فرزند شما این افراد موفق باشند. فرزند شما در اولین قدم، نگاه به والدین خود کرده، یعنی اولین الگوی یک کودک، پدر و مادر او هستند؛ پس سعی کنید یک الگوی کامل برای فرزند خود باشید.

فرزند موفق با مشاوره خانواده

به فرزند خود بیاموزید موفقیت، یک شبه حاصل نمی شود و برای رسیدن به موفقیت باید در یک راه استمرار داشته باشد و استوار بماند؛ زیرا بدترین دشمن او ترس از شکست خواهد بود.

به فرزندتان یاد بدهید که بهترین کار، جستجو و کشف علم است. پیرو این سخن امیر المومنین باشید که می فرمایند: “هر که در کودکی نیاموزد در بزرگی پیشرفت نمی کند.”

 • چگونه به فرزند خجالتی خود آداب معاشرت بیاموزیم؟

مشاور خانواده اصفهان می گوید: عاملی که باعث می شود کودک در رفتارهای خود خجالتی شود، این می باشد که کودک به علت مسائل مختلف مانند مشغله والدین و … کمتر با افراد دیگر حتی اقوام، رو در رو می شود؛

در نتیجه کودک، تنها محیط خانواده را محیط امن خود تصور می‌کند و خروج از این محدوده را به منزله خطر می داند و ترس او، باعث می ‌شود از ارتباط با این محیط دوری کند؛ در نتیجه سکوت می کند و تبدیل به فردی خجالتی می شود.

برای کاهش خجالت در کودک خود، باید آداب معاشرت را به او بیاموزید. باید کودک خود را با افراد دیگر رودررو کنید. سعی کنید زیاد با اقوام و افراد دیگر معاشرت داشته باشید.

بکوشید زمانی که می‌خواهید با فردی غریبه رو به‌ رو شوید، از فرزند خود نیز بخواهید چند کلمه با آن فرد صحبت کند.

تربیت فرزند با مرکر مشاوره خانواده

 • به سوالات فرزندمان درباره مسائل جنسی چگونه پاسخ دهیم؟

محققان معتقدند که والدین باید از 4 الی 5 سالگی شروع به آموزش مسائل جنسی به فرزند خود کرده و نواحی جنسی را به او بیاموزند. بچه ها دارای حس کنجکاوی زیادی هستند و می خواهند بدانند، بنابراین بهتر است خود والدین این مسائل جنسی را به کودکان بیاموزند و به آنان دروغ نگویند.

کودک شما زمانی که درباره مسئله جنسی سوال می پرسد، حتماً یک جایی با آن مواجهه داشته است، پس سعی کنید متوجه شوید که او این مسئله را از کجا شنیده یا دیده است؛ سپس با جدیت و اطلاعات کامل به او پاسخ دهید.

محققان بسیار توصیه می کنند که والدین خودشان مسائل جنسی را به درستی و کم کم به فرزندان بیاموزند؛ زیرا در بزرگسالی ممکن است دوستان و اینترنت جواب های نادرستی به او بدهند.

مرکز مشاوره خانواده اصفهان مهرآیین

10 دیدگاه

 • سلام وقتتون بخیر.می خواستم بدونم درباره اینکه توی جمع های خانوادگی همه سرگرم گوشی و شبکه های اجتماعی خودشون هستند و به شکلی به مداوم چک کردن شبکه های اجتماعی معتاد شدن چه راهکاری پیشنهاد می دید که بتونند حداقل برای 1 ساعت هم که شده سراغ گوشی وموبایل خود نروند و کلا وقت کمتری برای این موضوع بگذارند ؟ و اینکه برای مشاوره خانواده اصفهان به صورت حضوری چگونه می توانیم نوبت بگیریم و هزینه ی جلسات مشاوره خانواده چقدر هست ؟

 • با سلام و خسته نباشید بابت مطالب خوبی که تو ی سایتتون ارائه دادین. من به دلیل مشکلی که پیش اومده بود مرکز مشاوره خانواده شما رو در اصفهان انتخاب کردم و واقعا راضی بودم . چون بعد از مراجعه به مرکزتون مشکلم همونطوری که میخواستم حل شد و خداروشکر مشاوره شما تاثیر خیلی خوبی داشت . از کادر خوبتون واقعا ممنونم

 • سلام، من با مادر شوهرم مشکل دارم، نمیتونم رفتار و برخوردش رو تحمل کنم. مشاوره خانواده میتونه در این زمینه کمک کنه؟

  • سلام بله حتماا مشاوره خانواده مهرآیین میتونه کمک کننده باشه حتما برای مشاوره حضوری و یا تلفنی با این شماره تلفن تماس بفرمایید: 09136400103

 • سلام خسته نباشید،مشاوره خانواده اصفهان بخوبی مرکز مشاوره شما پیدانکردم،واقعا پاسخ گویی و راهنمایی و مشورتتون عالیهه

 • خیلی خوب بود، ممنون میشم در مورد اختلافات اصلی و عمده خانواده ها صحبت کنید. مباحثی که لازم میشه به مشاوره خانواده مراجعه کنیم. تا چه اندازه بحث و درگیری در زندگی طبیعی هست و به چه حدی اگه برسه مشاوره خانواده میتونه به افراد کمک کنه؟

 • سلام وقتتون بخیر
  من خیلی دنبال مشاوره خانواده اصفهان میگشتم و خیلی اتفاقی با شما اشنا شدم . ممنون که با مشاوره خوبتون منو در حل مشکلاتم راهنمایی کردین .کارتون در شهر اصفهان بیسته .حتما حتما به دوستان پیشنهاد میدم ابن مرکز مشاوره اصفهان رو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *